Program Hakkında

 

 

   Medya ve İletişim Programı, yeni iletişim teknolojileriyle birlikte her geçen gün değişen iletişim sektöründe çalışmak isteyen kişilere yönelik olarak kurulmuştur. Bu programla iletişim ve medya sektöründe mevcut çalışanların niteliğinin geliştirilmesi ve sektörün yarattığı istihdam olanakları sayesinde birçok kişiye iş imkanı sağlanması hedeflenmektedir. Medya ve İletişim Programı mezunlarının üniversitelerin birçok bölümünde eğitimlerini dört yıla tamamlamaları da mümkündür..

 

DETAYLI BİLGİ

Medya ve İletişim Ön Lisans Programı'yla öğrencilere,

  • Öncelikle sektörün ihtiyacı olan kaliteli eleman ihtiyacını karşılamak mümkün olacak,

  • genel kültürü, bilgi birikimi ve deneyimi sektörüne konusunda en iyi şekilde temsil edebilecek ara personeli yetiştirilecektir.

  • Birçok alanda Ülkemizin en güçlü eğitim kadrosuna sahip olan İstanbul Üniversitemizin bu konuda da öncü olması söz konusudur. İstanbul Üniversitesinin, öğrencilerinin salt akademik değil, profesyonel yetkinliklerinin de öğrenim sürecinde geliştirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla sağlıklı bir Üniversite-Sektör ilişkisi kurulması yönünde yoğun bir çalışma içindedir.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Medya ve İletişim Ön Lisans Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

  • ÖSYM tarafından belirlenen puan türünde yeterli puan alan öğrenciler tercih yaparak başvurabilirler.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere AUZEF web sitesinden ulaşabilirsiniz.


 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Medya ve İletişim Ön Lisans Programı müfredatında; yeni medya, iletişim hukuku, medya endüstrisi, internet ve sosyal medya ortamında pazarlama, web tasarım ve sosyal medya uygulamaları gibi zorunlu ve seçmeli dersler yer almaktadır. İnternet üzerinden yayınlanan ders materyalleri ders notları, videolar ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

Medya ve İletişim Ön Lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak “Medya ve İletişim Meslek Elemanı” ünvanını kazanırlar.

   Medya ve İletişim ön lisans programı mezunları öğrenim hayatlarına yüksek lisans ve doktora yaparak devam edebilir.

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Medya ve İletişim Ön Lisans Programı mezunları;

  • İki yıllık öğrenimleri boyunca aldıkları (Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Ağlar, Sosyal Medya Pazarlaması gibi) derslerle sosyal alanında ihtiyaç duyulan yetişmiş personel açığını dolduracak niteliklere sahip olacaklardır.
  • İstanbul Üniversitesi, öğrencilerinin salt akademik değil, profesyonel yetkinliklerinin de öğrenim sürecinde geliştirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla sağlıklı bir Üniversite-Sektör ilişkisi kurulması yönünde yoğun bir çalışma içindedir, bu programda başarılı olacak öğrencilerimizin tümüne maddi ve manevi imkanları oldukça yüksek bir meslek kazandırmayı da hedeflemektedir.
  • Programdan mezun olan öğrenciler, neredeyse her sektörde bulunan iletişim ve medyayla ilgili bölümlerde çalışabileceklerdir. Öte yandan, bu programdan mezun olanların, üniversitelerin ilgili lisans bölümlerine Dikey Geçiş Sınavı ile devamı söz konusudur.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.