PROGRAM HAKKINDA

Medya ve İletişim Programı, yeni iletişim teknolojileriyle birlikte her geçen gün değişen iletişim sektöründe çalışmak isteyen kişilere yönelik olarak kurulmuştur. Bu programla iletişim ve medya sektöründe mevcut çalışanların niteliğinin geliştirilmesi ve sektörün yarattığı istihdam olanakları sayesinde birçok kişiye iş imkanı sağlanması hedeflenmektedir. Medya ve İletişim Programı mezunlarının üniversitelerin birçok bölümünde eğitimlerini dört yıla tamamlamaları da mümkündür. 2017-DGS Kılavuzu’na göre; Medya ve İletişim ön lisans mezuniyet alanından dikey geçiş yapılabilecek lisans programları şunlardır: Basın ve Yayın, Film Tasarımı, Film Tasarımı ve Yazarlık, Film Tasarımı ve Yönetmenliği, Kurgu-Ses ve Görüntü Yönetimi, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, İletişim Tasarımı ve Yönetimi, Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Sinema ve Dijital Medya, Radyo ve Televizyon, Radyo, Televizyon ve Sinema, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı, Yeni Medya ve Gazetecilik, Yeni Medya.

Detaylı Bilgi 

Medya ve İletişim Programı ile; öncelikle sektörün ihtiyacı olan kaliteli eleman ihtiyacını karşılamak mümkün olacak, genel kültürü, bilgi birikimi ve deneyimi sektörüne konusunda en iyi şekilde temsil edebilecek ara personeli yetiştirilecektir. Birçok alanda Ülkemizin en güçlü eğitim kadrosuna sahip olan İstanbul Üniversitemizin bu konuda da öncü olması söz konusudur. İstanbul Üniversitesinin, öğrencilerinin salt akademik değil, profesyonel yetkinliklerinin de öğrenim sürecinde geliştirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla sağlıklı bir Üniversite-Sektör ilişkisi kurulması yönünde yoğun bir çalışma içindedir.

Başvuru Koşulları

Medya ve İletişim ön lisans programına başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

Meslek liselerinin ilgili bölümlerden mezun olup, Mesleki Sınavsız Geçiş ile gelenler veya normal liselerden mezun olup, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)’nin ilgili türde belirlenen YGS Puanını alıp ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler kabul edilmektedir.

Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dersler ve Ders Materyalleri

Medya ve İletişim ön lisans programı müfredatında; yeni medya, iletişim hukuku, medya endüstrisi, internet ve sosyal medya ortamında pazarlama, web tasarım ve sosyal medya uygulamaları gibi zorunlu ve seçmeli dersler yer almaktadır. İnternet üzerinden yayınlanan ders materyalleri ders notları, videolar ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme

Sınavlar, her bir ders için her yıl/yarıyılda en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yıl sonu bitirme ve telafi sınavı olmak üzere gözetimli olarak yüz yüze yapılır. Sınavlarda uygulanacak kurallar, Fakülte Yönetim Kurulu onayı ile belirlenir ve öğrencilere duyurulur.

Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mezuniyet

Öğrencilerin Medya ve İletişim ön lisans programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (Transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Medya ve İletişim önlisans (uzaktan öğretim) programından mezun olan öğrenciler, “Medya ve İletişim Meslek Elemanı” unvanı alacaktır.

Kariyer Olanakları

Programdan mezun olacak öğrenciler, 2 yıllık öğrenimleri boyunca aldıkları (Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Ağlar, Sosyal Medya Pazarlaması gibi) derslerle sosyal alanında ihtiyaç duyulan yetişmiş personel açığını dolduracak niteliklere sahip olacaklardır. İstanbul Üniversitesi, öğrencilerinin salt akademik değil, profesyonel yetkinliklerinin de öğrenim sürecinde geliştirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla sağlıklı bir Üniversite-Sektör ilişkisi kurulması yönünde yoğun bir çalışma içindedir, bu programda başarılı olacak öğrencilerimizin tümüne maddi ve manevi imkanları oldukça yüksek bir meslek kazandırmayı da hedeflemektedir. Programdan mezun olan öğrenciler, neredeyse her sektörde bulunan iletişim ve medyayla ilgili bölümlerde çalışabileceklerdir. Öte yandan, bu programdan mezun olanların, üniversitelerin ilgili lisans bölümlerine Dikey Geçiş Sınavı ile devamı söz konusudur.

Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.